Haberler Kayseri Üniversitesi Özel İlan Üni

Torpille Nasıl Öğretim Görevlisi Olunur? Kayseri Üniversitesinden Örnek

Ümit Nusret Salman

Torpille nasıl öğretim görevlisi olunur?

Herhangi bir Üniversite’de torpille öğretim görevlisi olmak günümüzde oldukça basittir. Basitleşmesinin en büyük nedenlerinden biride YÖK‘ün Üniversiteleri gerektiği gibi denetleyememesinden kaynaklanmaktadır. Eğer gerekli denetlemeler yapılıyorsa bu kez de YÖK‘ün bu usulsüzlüklere göz yumduğu yorumlarını çıkartabiliriz.

YÖK tarafından Üniversiteler yeterince denetlenmediği için Üniversiteler belediyeler gibi çalışmaya başlamış ve istediği davranabilmektedir. Bu durum sadece başlığımızda yer verilen Kayseri Üniversitesi için değil, neredeyse tüm Üniversiteler için geçerlidir.

Adrese teslim ilan nedir?

Adrese Teslim İlan “hak edenin değil de, üniversite yöneticileri tarafından önceden belirlenen bir kişinin kadroya alınmasıdır.” Bu kişinin yeterli niteliğe ve puanlara sahip olması da gerekmiyor. Kişiler incelendiği zamanda çoğunluğunun en düşük puanlara ve niteliklere sahip olduğunu görebiliyorsunuz.

Kayseri Üniversitesi’nde adrese teslim ilan

21.08.2019 tarihli Kayseri Üniversitesi’nin 1002 nolu ilanında “İşletme Bölümü Mezunu Olmak. Muhasebe ve Finans Yönetimi Ana Bilim Dalında Tezli Yüksek Lisans Yapmış Olmak”  gibi özel şartların yazıldığını gözükmektedir. 1002 nolu ilanda da tek bir lisans mezuniyet alanının yazıldığını, yüksek lisans içinde yine tek bir lisans alanının olduğu gözükmektedir.

(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

YÖK’ün ilgili fıkrası hükmü gereğince akademik kadro ilanının adayı tanıtmaması gerekirken, ikinci bir lisans alanı girilmeyerek alınması gereken aday için alanın daraltıldığını, yüksek lisans şartı içinde yine tek bir alanda ilan verilerek aday daraltılmasının yapıldığı gözükmektedir.

Kesin değerlendirme sonuçlarında 1002 nolu ilanın sınavını sondan üçüncü sıradaki Ü. N. S.’nın kazandığı gözükmektedir. Ü. N. S.’nin Kayseri Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda Muhasebe ve Finans Yönetimi Ana Bilim Dalında Tezli Yüksek Lisans yapmış olduğunu, mezuniyetinden kısa bir süre sonrada bu ilan ile Kayseri Üniversitesi Pınarbaşı Suna Yalçın Meslek Yüksekokulu’na öğretim görevlisi olarak atandığı bilinmektedir.

(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)
(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

İstenmeyen aday kriterleri

Sınav mağduru kişiler YÖK’ün akademik alımlar için ilandaki maddelerin adayı tanıtmaması gerektiğine dair ilgili fıkrası olmasına rağmen, bu maddenin Üniversiteler tarafından uygulanmadığını, “istenmeyen adayların” kazanmasını engellemek için alınmak istenen adaydan başkasında bulunmayan kriterler koyarak başvuru sayısını düşük tuttuğunu dile getirmektedir.

YÖK yakın zamanda yaptığı açıklamada “kişiye özel tüm ilanların iptal edileceğini” açıklamıştı. YÖK Üniversitelerin kadro ilanları sırasında, sıralanan koşulların bir kişiyi işaret etmesi durumunun anayasanın eşitlik ilkesine ve 2547 sayılı YÖK kanununa aykırı olduğu vurgulanarak “atama işlemlerinde rol alan yetkililer açısından idari ve cezai sorumluluklar doğuracağı açıktır.” denildi. “Kişiyi tanımlamaya yönelik akademik rekabeti engelleyecek nitelikte” olduğu gerekçesiyle dava açılması durumunda, akademik ilanlardaki ek ölçütlerin yargı tarafından atama işlemlerinin iptal edileceğine dikkat çekti.

YÖK’ün bu açıklamalarına rağmen kişiye özel ilana çıkan Kayseri Üniversitesi’nin öğretim elemanı alım ilanları için ne yapacağı merak konusu.

Bu haber KampüsBlog kullanıcısı tarafından oluşturuldu. Sende kendi haberini oluştur ve paylaş!

4.8/5 - (31 votes)

Yorum Ekle

13 Yorum

 • Çok heyecanlıyım ilk kez yakından torpilli hoca göreceğim 😃 okullar bi açılsaydı

  7
  7
 • Son çıkan ilanlara bakacak olursak Üniversiteler ilim yuvası olmaktan çıkıp torpilli işsizler için iş kapısı olmuş durumda . Bir eğitimci olarak kınıyorum!

 • Bu olaylar şimdilik pek önemsenmiyor gibi görünsede her biri arşivleniyor ve ileride muhakkak bir dönüşü olacaktır. Araştırmalarım hep bunu göstermiştir. Büyük küçük vaka fark etmez. YÖK hiçbir zaman medyatik durumları ve kurumun itibarını zedeleyici eylemler gerçekleştiren üniversiteleri sevmez. Üniversitelerce yapılan usulsüzlüklerin sayısı arttıkça suyu ısınıyor demektir o ilgili üniversitelerin. Bu işin sonu yönetim kadrosunun değişmesine kadar gitmekte. Bununla ilgili yüzlerce örnek gösterebilirim. Bu haber sıradan basit bir torpil ama daha ileri giden kurumlarda var. En basitinden pamukkale üniversitesini gördük iki gün önce. Suyun ısınması konusuna gerçek bir örnek. Rektörün daha önceki torpil girişimlerinede baktığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız.

  Pamukkalede ki gibi büyük torpiller yapana hemen önlem uygulatırken bu gibi küçük torpiller ise yöneticinin kotasının dolmasına neden olur.

  17
  6