Haberler Özel İlan Trabzon Üniversitesi Üni

Trabzon Üniversitesinde “kişiye özel ilan” iddiası

kizilbayrak45 adlı yerel haber internet sitesinde yer alan bilgiye göre “Trabzon Üniversitesi’nde Spor Bilimleri temel alanının altında yer alan Rekreasyon Bölümü için Mühendislik alanından bir öğretim üyesi aranması dikkati çekti.”

Üniversitelerde rektörlerin verdiği “özel ilanlar” ile akraba, eş, dost kayırmalarına bir yenisi daha eklendi. Büro personeli ilanına başvuruda aradığı “İHA Ticari Pilotluk Sertifikası’na sahip olmak” şartıyla gündeme gelen Trabzon Üniversitesi şimdi de Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü’ne Harita Mühendisliği alanından öğretim üyesi alacağını duyurdu. Trabzon Üniversitesi, ilk olarak büro personeli için “İHA Ticari Pilot Sertifikası” şartı aradığı 26 Haziran 2020 tarihli ilan ile tepki çekmişti. İlana başvuru şartını karşılayan tek kişinin, aynı üniversitenin Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü ile aynı soy ismi taşıdığı açığa çıksa da üniversite bu duruma ilişkin herhangi bir açıklama yapmamıştı.

BirGün Gazetesi’nden Mustafa M. Bildircin’in haberine göre, Resmi Gazete’de yayımlanan 6 Kasım 2020 tarihli duyuruda, Trabzon Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü Rekreasyon Anabilim Dalı için Doktor Öğretim Üyesi ilanı açtı. İlana başvuru için belirlenen özel şartlar ise “Rekreasyon Bölümü veya Jeodezi ve Fotogrametri / Harita Mühendisliği lisans mezunu olup, Jeodezi ve Fotogrametri / Harita Mühendisliği alanında doktora yapmış ve Coğrafi Bilgi Sistemleri destekli alan çalışmaları yapmış olmak” şeklinde sıralandı. Spor Bilimleri temel alanının altında yer alan Rekreasyon Bölümü için Mühendislik alanından bir öğretim üyesi aranması dikkati çekti.

Trabzon Üniversitesi’nin Rekreasyon Bölümü için açtığı internet sitesinde de bölümün amacının, “Fiziksel egzersiz ve spor merkezli serbest zaman ve rekreasyon hizmetlerinin geliştirilmesinde, yönetilmesinde ve bu hizmetlerin farklı demografik özellikler gösteren birey ve gruplara sunulmasında görev alan insan kaynağı yetiştirilmesi” şeklinde açıklanması ilana yönelik, “kişiye özel” iddialarını güçlendirdi.

Rate this post

Yorum Ekle