Haberler Trakya Üniversitesi Üni

Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisinden tepki çeken yaklaşım

“Geleceğe köprü” sloganıyla Türkiye’deki üniversitelerden biri olan Trakya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunda bugün ilginç bir olay gündeme geldi.

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Özer Özçelik, öğrencileriyle birlikte Uzaktan Eğitim sistemi üzerinden ders sırasında sınavla ilgili sohbet ederken öğrencilerden gelen sorulara verdiği cevapları ve yaklaşımı sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Öğrenciler tarafından ekran kaydı alınarak paylaşılan videoda şu konuşmalar geçiyor;

Öğrenci: “…sistemden nasıl işaretleyeceğiz, telefondan giriyorum.”
Öğr. Gör. Özer Özçelik: “Telefondan girme…”
Öğrenci: “Yani çoğu kişide bilgisayar yok, onu demek istiyorum…”
Öğr. Gör. Özer Özçelik: “Arkadaşlar asgari koşulları sağlamak zorundasınız. Tamam mı? Bilgisayarım yok, internetim yok bu sizin sorumluluğunuzda olan bir şey. Sınava girme gibi bir zorunluğunuz yok, derse girme gibi bir zorunluğunuz yok. Tamam mı?…”

Öğrenci 2: “Girmeyelim hocam o zaman sınava…”
Öğr. Gör. Özer Özçelik: “Girmeyin arkadaşlar yani. Herkes üniversite mezunu alacak diye bir şey yok yani…”

ilginizi çekebilirTrakya Üniversitesi O Akademisyen ile ilgili açıklama yaptı

4.5/5 - (2 votes)

Yorum Ekle

23 Yorum

 • Bunu böyle konuşturan devlette suç var.Bir devlet bu dönemde öğrencilerinin canlı ders ihtiyacını karşılayamıyorsa ekonomide istediği kadar büyüdük desinler.

 • Bir akademisyenin görevi öğrencinin bilgisayarı ya da interneti olup olmadığnı kontrol etmek ya da bunları tedarik etmek değildir. Öğrencinin olanakları ile öğrenci işleri veya YOK ya da MEB ilgilenmelidir.

 • Yanlış söylemlerdesiniz Sn. Hocam. Bellii ülkenizi hiç gezip dolaşmamışsınız. Öyle köyler var ki hala yok İnternet çekmiyor. Daha yeni yeğenlerime pc alıp götürdüm. Siz neden bahsediyorsunuz! 1 ton şekerpancarı 300TL adam hangi para ile pc alacak!

 • hocayı linçlemeye gerek yok, ne yapsın bilgisayar mı alsın size? en lüks telefonları 36 taksitle alan insanlarda pc yok. (sözüm meclisten dışarı tabiki çok zor şartlarda olan insanlar hariç) genelde herşeyi karşındakinden bekleyen bi anlayış var. hoca haklı

 • Bir noktada akademisyeninde yapacağı bir şey olmayabilir diyelim hadi. Ancak eğitimde eşitlik ilkesinden yola çıkarak herkesin işsiz güçsüz kaldığı belki de olan bilgisarini satmak zorunda kaldığı bu durumda böyle herşeyi daha da zorlaştıran bir dönüş yapamazsın öğrenciye

 • Akademisyenlik artık yalakalıktan başka bir şey değil ki. Akademisyen olana kadar birilerinin peşinde koşup yalakalık yapmak zorundasın. Olduktan sonra da senin peşinden koşup yalakalık yapanların gelmesini bekliyorsun işte.

 • Mesela bu abimiz üniversite mezunu olmamalıymış. Çiğ insana yetki vermişler, kendi de memnun değil durumdan belli.

 • Öğrenciyi desteklemek ve yardımcı olmak tüm üniversitelerin sorumluluğudur. Özellikle kızlara pozitif ayrımcılık yapılmalıdır. Hangi şartlarda okumaya çalıştıklarını bilmeden böylesi basma kalıp cümleleri kullanmamak geleceğimiz gnçlere kendilerini değerli ve önemli hissettirecek

 • Çay sehpası tasarlayan sıfır özgeçmişle akademisyen olmuş. Çok bir şey beklemiyordum ama bu kadarı da değil. Küçük dağları yaratmış herhalde ahahahahhh herkes akademisyen olmak zorunda değil. Nasıl geldin oralara ahsjsajajjsjjajsjssj

 • Bu arkadaş bu tavırla birilerine nasıl bir şeyler öğretecek merak konusu gerçekten. Uzaktan sınavlarla ilgili olarak YÖK tarafından alınmış kolaylaştırıcı kararlar (bulunulan şehirdeki üniversitelerin kampüs imkanlarının kullanılması gibi) var. Bilgi vermek yerine umursamamış.

 • asgari sartlari saglamak zorundasinizdaki o sartlari isci babamin asgari ucretiyle karsilayamiyoruz hocam

 • Yurtdışında yaşıyorum. College de öğrenciyim. Dönem başlarken öğretmene evde 2 bilgisayar olduğunu ama onları çocuklarımın kullanacağını 3. bir bilgisayarda alamayacağım için telefondan dersleri takip edeceğimi söyledim. Bana okuldan kullanmam için chromebook gönderdiler.Fark bu

 • Linç ediyorsunuz da bilgisayarım telefonum yok diyen adamların harcadığı parayı ben bugün harcayamıyorum, en kötüsünden bir bilgisayar almak için bile çabaları yok, sistem şu an mecbur böyle ilerliyorsa hoca her öğrenciyi düşünemez, ödev yapacak adam bir yolunu bulmak zorundadır.

 • Mevzu tavır. Ve öğrencinin durumuyla dalga geçer misali konuşulması. Bir hocanın öğrencisine yaklaşımı bu kadar küstah ve umursamaz olmamalı

 • Bence adam haklı, bu arada bu konuyla neden muhattap olmak zorunda kalıyor onu anlamadım. Asgari koşulları sağlaması gereken okul yönetimi ve öğrenci, öğretmen değil ki.Kalorifer yanmıyorsa suçlu öğretmen olmadığı gibi, öğrencinin asgariyi sağlayacak gücü yoksa sağlıyacak yönetim

 • Terbiyesiz, empatiden yoksun liderlik vasfi taşımayan ehliyetsiz kimselere kaldı maalesef… YL tezim becerileri üzerine inan orda yazan becerilerin bir tanesini ögretemedikleri gibi o becerileri de edinememiş zalımlar sizi…..

 • Bu hadsiz davranış şeklini o kadar benimsediler ki artık hepsi ahkam kesiyor. Ülkemizde eğitimli ve eğitim almak isteyen insanlara karşı, hadsiz söylemlerle çirkin Mobbing uygulamalarıyla ilk kez karşılaşmıyoruz.

  O maaşını vergilerimizle alıyorsun ya haram olsun, hadsiz…

 • Bugün hocam da bana aynısı dedi. Ödevi telefondan yazıp yolladım, bilgisayarda açınca başlıklar arası boşluk oluşmuş.

  Oğlum cidden bilgisayarın yok mu senin diye soruyor , imkanım var da ben mi almadım hocam demek geldi içimden ama ….

  Neyse şartlar çok eşit (!)

 • kim bu anten? adını sanını bilen yeşillendirsin lütfen. Zarf

  konuşmacı olduğuna göre üniversite mezunu(!) ve en az yüksel lisansı var, ok. bakalım literatüre ne katkı yapmış?

 • Hocam bu hiç olmamış, evet çocukları sınav yapmak zorundayız ama yaklaşım bu mu olmalı? Bizlerden alacakları bilgiden önce insanlık öğrenmesinler mi? Eğer telefonu yoksa bilgisayarı yoksa mutlaka bir çözüm bulunur ama yüreklerinde bu cümleler ile açtığınız yaranın çözümü yok.

 • Lince bayılıyor milletimiz. Hoca ne yapabilir? İnternetin yoksa, bilgisayarın yoksa… zaten öğrencilerin imkanlarına göre esnete esnete sistemi laçka hale getirdik… sosyal medyada ifşa yetine cimere yazılabilir.. Ama sonuç değişmeyecek tabi, hocaya işi yıkmak daha kolay.