Haberler Sosyal Medya Teknoloji

Türkiye Sosyal Medya sitelerine 10 milyon TL ceza kesti

Türkiye, Temmuz ayında Meclis’ten geçen bir kararla yabancı Sosyal Medya Platformlarına Türkiye’de temsilcilik açmaları gerektiği şartını getirmiş ve 1 Ekim’de yürürlüğe giren yasa gereği Sosyal Medya Platformlarına temsilcilik için bir süre verilmişti.

Türkiye’de temsilcilik açmak için verilen yasal sürenin dolmasıyla, bildirimde bulunmayan Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve Tiktok gibi Sosyal Medya Platformlarına bugün 10’ar milyon TL idari ceza kesildi.

Sosyal Medya Platformları Türkiye’de temsilcilik açmamakta ısrar ederlerse Türkiye’nin bu platformlara yaptırımları daha da artırılacak.

Sosyal Medya Platformları, Türkiye’de temsilcilik açmama durumunda 5 aşamalı cezayla karşılaşacaklar.

5 aşamalı yaptırım planının ilk aşaması devreye alındı ve şirketlere 10 milyon TL ceza kesildi.

Firmalar 30 gün içinde temsilci atamazsa ödeyecekleri ceza 30 milyon TL’ye ulaşacak.

Türkiye’de temsilcilik açmayan Sosyal Medya Platformları için ceza aşamaları ise şu şekilde uygulanacak.

1. AŞAMA

İlk 30 günlük süre içinde temsilci atanmazsa 10 milyon TL para cezası kesiliyor. (Şu anda bu ceza kesilmiş durumda)

2. AŞAMA

Verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde yine temsilci atanmazsa para cezası 30 milyon TL’ye çıkıyor.

3. AŞAMA

Yine temsilci atanmaması halinde Türkiye’deki şirketlerin sosyal medya platformlarına reklam vermesi yasaklanacak.

4. AŞAMA

Reklam yasağının ardından yine talep yerine getirilmezse sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği yüzde 50 daraltılacak. Yani sitesi çok yavaş açılacak.

5. AŞAMA

Yine 30 gün içinde temsilci atanmaması Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurularak internet hızının yüzde 90’a kadar düşmesi istenecek. Yasaya göre hakim yüzde 50’den az olmamak kaydı ile hız düşürme cezası verecek.

Eğer sosyal ağ sağlayıcı kendisine kesilen cezanın ardından temsilci görevlendirirse idari para cezasının 4’te 1’ini ödeyecek.

Rate this post

Yorum Ekle