Dokuz Eylül Üniversitesi Haberler Skandal Üni

Tuvaletin duvarına yazılan taciz yazısı üniversiteyi karıştırdı!

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tuvaletin duvarına bir akademisyenin ismi verilerek “İstemediğim halde vücuduma dokundu” yazısı yazılarak taciz iddiasında bulundular.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde bazı bayan öğrenciler, öğretim elemanlarının kullandığı tuvaletin kapısına uzun süredir Profesör İ.K tarafından taciz edildiklerini yazdılar. Söz konusu iddiayla ilgili açıklama yapan sosyoloji bölümü öğrencileri, İ.K tarafından sürekli tacize uğradıklarını ve hukuki sürecin başlatıldığını söyledi.

Tuvalet öğrencilere kapatıldı

İddiaya göre, yazıyı farkeden dekanlık söz konusu yazısı hemen sildi ve tuvaleti öğrencilerin kullanımına kapattı. Söz konusu iddiaya ilişkin sosyoloji bölümü öğrencileri Twitter üzerinden açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeleri yer verildi:

“Sistematik taciz, hakaret, tehdit” iddiası

“Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencileri olarak bu konuda bir açıklama yapma gereği duydu. Tweette bahsi geçek kişi aynı bölümün öğretim üyesi İ.K’dır. Bölümün kurulduğu 2014 senesinden beri birçok arkadaşımız kendisinin sistematik tacizlerine, hakaretlerine ve tehditlerine maruz kalmıştır. Kendisi hedef olarak seçtiği bayan öğrencileri, yalnızlaştırarak tepki göstermelerine engel olmuş, tepki göstermeleri durumunda notla tehdit etmiş ve tacizlerine boyun eğmeleri durumunda ise çeşitli vaatlerde bulunmuştur.”

Tespit edilen kişi sayısı 8

“Edebiyat Fakültesi Dekanlığına ve gerekli yerlere başvurularda bulunuldu fakat süreç uzatıldı. Arkadaşlarımız ailelerinden ve çevrelerinden çekindikleri ve isimlerinin bilinmesini istemedikleri için bu olayı şimdiye kadar sosyal medyaya yansıtmamıştır. Çünkü okulumuzun bizim yanımızda olacağını düşünmüştük. Fakat görülen o ki bu durumla ilgili bir kamuoyu oluşturmadan çözülmesi imkansız durumda. Tespit edebildiğimiz, haberimizin olduğu tacize uğrayan şimdilik 8 kişi.”

“Odaya kilitliyor, ahlaksız mesajlar atıyor”

“Bu rakam dışında hakaret ve tehditlerine uğrayan birçok erkek arkadaşımız da var. Bayan arkadaşlarımızı vize/ Final notlarını sisteme girmek için yardım isteme bahanesiyle odasına kitleyip sarılmaya, öpmeye çalışmış, genellikle gece yarısından sonra ahlaksız mesajlar atmıştır.”

İşte tuvaletin duvarına yazılan yazı:

kaynak

[su_note note_color=”#fffb66″]EkşiSözlük’te bu haber için neler söylendi?[/su_note]

[su_quote cite=”eksisozluk”]dokuz eylül üniversitesi öğretim üyesi ibrahim kaya’nın tacizlerine şimdilik 8 kişi maruz kalmış. umarım bu sayı artmadan suçlular cezalandırılır…[/su_quote]

[su_quote cite=”eksisozluk”]gün geçmiyor ki bir rezalet daha yaşanmasın. bu sapkınlıkların okumakla bir alakası olmadığının kanıtıdır. okulun arka çıkmaması ise ayrı bir rezalet. en yakın zamanda hukuksal süreç başlamalıdır.[/su_quote]

[su_quote cite=”eksisozluk”]aksi kanıtlanana kadar herkes suçsuzdur. fotoğraf, mesaj kayıtları, şahit vs varsa hep beraber linç edelim. ama kaynaksız, kanıtsız itham da suistimale çok açık be dostlar.[/su_quote]

[su_quote cite=”eksisozluk”]üstte durmasi gereken vahim bir olay. benim takıldıgım nokta ise hala not girerek hocaya yaranabilcegini ve böylece akademik ilerleyebilceğini düşünebilen üniversite öğrencisinin hala var olabildiğidir. yapmayin etmeyin arkasaşlar.[/su_quote]

[su_quote cite=”eksisozluk”]bu kampüs kaşarlarına göre hersey taciz tecavüz zaten. tek taraflı suçlamalarla kimseyi linç ettirmeye hakkınız yok. sizi çimenlere yatırıp zikseler kurtarmaya korkarım o kadar itici geliyosunuz insana. size dirseğimiz çarpsa çığlık atıp adamı rezil etmekten gurur duyarsınız. daha önce suçu günahı olmayan kaç kişiyi yargısız infaz yaptınız yatacak yeriniz yok.[/su_quote]

[su_quote cite=”ege24″ url=”http://www.ege24.net/haber-deu-de-skandal-taciz-iddiasi-6745.html”]Durumu fakülte yönetimine bildiren öğrenciler, yönetiminin süreci uzattıkça uzattığını bu süre zarfında tacizci hoca tarafından baskılanan mağdur öğrencilerin ailelerinin tepkilerinden çekinerek olayı sosyal medyaya yansıtmak istemediklerini ancak olayın çözülmesi için bunun bir zorunluluk halini aldığını belirtiyor.

“Dokuz Eylül’de yaşananlar ilk vukuatı değil”

İddialar sosyal medyaya yansıdıktan sonra adı geçen akademisyenle ilgili yeni iddialar da ortaya atıldı.

Fevri Sosyolog isimli bir kullanıcı 2005-2009 yılları arasında öğrencisi olduğu Dumlupınar Üniversitesi’nde görev alan akademisyenin o dönem de çeşitli arkadaşlarını taciz ettiğini attığı tweetle belirtti:

“Kimi arkadaşımızı notları girme bahanesiyle odasına çağırarak, kimini eşinin evde olmadığını söyleyip güya çocuğuna bakması için eve gelmesini söyleyerek taciz ediyordu. Kimini de başka başka numaralardan arayıp ısrarla içmeye davet ediyordu.”

Twitter kullanıcısı ayrıca o dönemde tacize uğrayan öğrencilerin tüm bunları ancak mezun olunca paylaşabildiğini, olayların çok sonradan öğrenildiğini ve daha fazla bayan öğrencinin canı yanmadan Dokuz Eylül öğrencilerinin sesi olunması gerektiğini ekledi.

Editör: Asena KARCIER[/su_quote]

5/5 - (1 vote)

Yorum Ekle