Gündem Haberler Kampüs Üni

Üniversite öğrencilerine de ücretsiz internet verilecek mi?

Bizim konumuz Üniversiteler ama giriş yapmadan önce EBA‘ya bir değinelim.

Okulların Uzaktan Eğiteme geçmesiyle birlikte MEB, Uzaktan Eğitimi EBA (Eğitim Bilişim Ağı) sistemleri üzerinden yürütmeye başladı.

EBA uygulamasıyla öğrencilerin PC, telefon, tablet ve TV’den dersleri izleyebilmesi içinde tabii ki internete ihtiyaç var. Günümüzde her ne kadar akıllı telefonsuz ve internetsiz kimsenin kalmadığı düşünülse de aslında gerçek öyle değil.

Halen internet olmayan yerler var. Bunlar köy ağırlıklı konumlar olabildiği gibi şehir merkezlerinde yaşayan birçok kişinin de yine evinde maddi sorunlar nedeniyle internet bulunmuyor. Siz bakmayın milyonların Sosyal Medya‘da olduğuna.

İnternet erişimi ile EBA üzerinden ayda 16 gün olmak şartıyla (örnek), günde 4 ders işlenmiş olsa aylık ihtiyaç duyulan internet kota miktarı 41 bin 500 MB‘dır. En düz ve minimumda tutulmuş haliyle. Maddi nedenlerden dolayı evinde interneti olmayan ailelerin bu kadar yüksek bir kotayı Mobil Cihazları ile karşılamaları mümkün olmayacaktır. Bununda farkında olan MEB güzel bir girişimde bulunarak EBA uygulamaları için tüm öğrencilere 8 GB ücretsiz (Türkcell ve Vodafone 6 GB) ücretsiz internet tanımladı. Fakat bu yukarıda minimumdan yapılan hesaba göre kesinlikle yeterli olmayacaktır. Derslere katılmak için ihtiyaç duyulan minimum kota 41 bin 500 MB, MEB’in ücretsiz vermiş olduğu internet kotası ise 8 bin 192 MB.

Üniversite öğrencileri ne yapacak? MEB gibi YÖK’te Üniversite öğrencilerine “ücretsiz internet” verecek mi?

Uzaktan eğitim konusunda Üniversite öğrencilerinin durumu da yukarıdakinden pek farklı değil. Belki de daha kötü.

MEB, tüm öğrencilerine 6 ila 8 GB arasında internet erişim desteği veriyor olsa da, Üniversite öğrencilerine şu an için YÖK tarafından böyle bir imkan sağlanmadı (önceden 3 GB vs sağlanmış olsa da konumuz tam olarak o değil). 5 Ekim’den sonra derslerin başlamasıyla birlikte bu konu dikkate alınır mı henüz bilinmiyor.

Üniversiteler Uzaktan Eğitimle devam edeceğine göre YÖK‘ün tüm Üniversite öğrencileri için veya başvuranlar için yapması gereken en doğru olan seçenek; “Uzaktan Eğitime katılım sağlanacak URL’lere ücretsiz erişim hakkı verilmesi” olacaktır.

Örneğin erciyes.edu.tr uzantısına veya alt alanlara (eruzem.erciyes.edu.tr gibi) ücretsiz erişim, GSM Operatörlerince öğrencilere tanımlanmalı. EDU.TR uzantılarına ücretsiz erişim imkanı verilmesi öğrencin internet problemini tamamen kaldıracaktır.

“Keşke ücretsiz internet ile her şey bitse!” Dediğinizi duyar gibiyim…

Belki de diyorsunuz ki “bizim daha Uzaktan Eğitim derslerine katılabilecek donanımda bir akıllı telefonumuz yok. Bilgisayarımız yok…”

Evet kesinlikle haklısınız ama bu olasılık çok düşük. Elbette ki akıllı telefon veya bilgisayarı olmayanlar vardır. Bunları küçük bir oran olarak varsayalım.

Büyük bir çoğunluğun akıllı telefonu mevcut. Biliyorsunuz ki son model akıllı telefonu olmayan Üniversite öğrencisini dövüyorlar! Yemeyip içmeyip KYK kredisi veya bursuyla 48 ay taksitle iPhone alan öğrenci tanıdıklarım olmuştu Üniversitede.

Madem ki zorunlu bir Uzaktan Eğitim dönemindeyiz, YÖK veya Üniversiteler bu konuda kendilerine düşen desteği sağlamaları, öğrencileri ve velileri memnun edecektir.

4/5 - (1 vote)

Yorum Ekle