Gaziantep Üniversitesi Haberler Üni

Üniversite öğrencilerinin 2 yılda geliştirdiği araba yandı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) öğrencilerinin 2 yıl üzerinde çalışarak geliştirdiği, bazı yarışlarda ödül kazanan elektrikli otomobili, yanarak kullanılmaz hale geldi.

Gaziantep Üniversitesi Otomobil, Robot ve Enerji Topluluğu (ORET) üyesi öğrencilerin, üniversite kampüsündeki ORET Garajı’nda üzerinde çalıştıkları ECOTRON-4 ismini verdikleri elektrikli otomobilin elektrik aksamında başlayan yangın söndürülemeyince öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi itfaiyesinden yardım aldı.

İtfaiye ekipleri otomobildeki başlayan yangını söndürdüğünde otomobilin kullanılamaz hale geldiği görüldü.

Öğrencilerden Ali Alper Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜBİTAK yarışlarında derece elde eden bu yıl da TEKNOFEST 2020’ye katıldıkları elektrikli otomobillerinin pillerinde kısa devre olduğunu ve yangının bu yüzden çıktığını söyledi.

Büyük emek verdikleri otomobildeki yangını ellerindeki yangın söndürme tüpleriyle söndüremediklerini vurgulayan Korkmaz, “Aracımıza çok emek verdik. Yaklaşık 80 kişilik bir ekibimiz var. Yangından sonra elimizde bir şey kalmadı. 15 yıllık bir kulübümüz var ve bu bilgi birikim gitti.” dedi.

Melih Burak Albayram ise yangına çok üzüldüklerini dile getirerek “Şu an her şey gitti. Bütün entegrelerimiz, pilimiz, aracımızın ön takımları, dizaynı bütün şasesi kabloları gitti. Topluluğumuzun 15 yıllık bilgi ve birikimi araçla birlikte alev aldı, gitti. Aracı yaka paça dışarı aldık, Allah’tan garajımız
yanmadı” ifadelerini kullandı.

Albayram, teknoloji yarışmalarına hazırlandıklarını, yetkili kurum ve kuruluşlardan yardım beklediklerini kaydetti.

Rate this post

Yorum Ekle