Haberler KSÜ Özel İlan Üni

Üniversite Öğretim Görevlisi İlanına “Özel Çalışma Alanlarını” Şart Olarak Koydu

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), 20 Temmuz 2020’de Resmi Gazete‘de 2 öğretim görevlisi ve 4 doktor öğretim üyesi kadrosu ilanı yayımladı.

Yayımlanan ilanlarda “başvuruyu kısıtlayan ve rekabeti engelleyen çalışma alanları” yazması ise ilanın adrese teslim olduğunu ortaya çıkarttı.

“Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” uyarınca yayımlanma aşamasında “denetleme mekanizmasından” yoksun aşağıdaki görselde yer alan öğretim görevlisi ilanlarının yine “önceden belirli” adaylara ışık tuttuğunu görmekteyiz.

“Yükseköğretim kurumları, bu Yönetmeliğe tabi öğretim elemanı kadro ilanlarında lisans veya lisansüstü mezuniyet alanları ile ilan edilen alana ait bilimsel, nesnel ve denetlenebilir koşullar dışında belirli bir adayı tanımlayan özel şartlar koyamazlar” hükmüne aykırı olarak yukarıda da görüldüğü üzere Ebelik görevlisi kadro ilanında “Gebelerin yaşadıkları antepartum semptomlar üzerine çalışma yapmış olmak” ve Fizyoterapi ve Rehabilitasyon anabilim dalında verilen öğretim görevlisi kadro ilanında ise “Akut inmeli hastalarda rehabilitasyon uygulamaları konusunda çalışma yapmış olmak.” şeklinde özel çalışma alanları istenilmektedir. Bahsedilen kadro ilanları bu haliyle kişiyi tarif ettiği ortadadır.

Bu şartlardaki bir ilana başvuru sayısı bir hayli az olacak. Üniversite yöneticileri kendi istedikleri kişileri alabilmek için kısıtlayıcı ve rekabeti engelleyici şartlar koymaktadır.

2/5 - (1 vote)

Yorum Ekle

1 Yorum