Haberler MSGSU Üni

Üniversitedeki kadın dekanlar Rektörü Mobbing’den ihbar etti

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde üç kadın yönetici mobbing iddiasıyla davalık oldu.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Nihal Kafalı ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Sema Ergönül Üniversitenin Rektörü Handan İnci’yi mobbing uyguladığı iddiasıyla savcılığa ihbar etti.

İddialara göre olay şu şekilde gelişti;

Handan İnci, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin rektörü olmadan önce üniversitede öğretim üyesiydi. 2018 yılının haziran ayında bir disiplin incelemesi geçiren İnci’nin denetimini aynı üniversitede dekan olan Nihal Kafalı ve Sema Ergönül’ün içinde bulunduğu bir komisyon yaptı.

Komisyonun incelemesi devam ederken Handan İnci, üniversitenin rektörü olarak atandı. Yeni rektörle yapılan bir toplantıda İnci, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Nihal Kafalı’ya, “Siz benim hakkımda soruşturma açarak sicilimi lekelediniz” dedi. Mimarlık Fakültesi Dekanı Sema Ergönül’e ise, “Sen ve diğer dekanlarla çalışmak istemiyorum. Yeter artık, istifa etmeniz gerekir” şeklinde konuştu. 30 Nisan günü üniversitede yapılan senato toplantısında İnci, sert ve kırıcı sözler sarf ederek toplantıyı terk etti ve iki dekanı istifa etmeye zorladı. Bunun üzerine şikayetçi olmaya karar veren iki dekan, savcılığa sundukları dilekçede yaşadıkları mobbingi anlattı.

‘REKTÖRDEN EZİYET GÖRÜYORUZ’

İki dekan dilekçelerinde rektör İnci’nin eziyetine maruz kaldıklarını ileri sürerek şu şikayetlerde bulundular: “Okulda planlanan organizasyonlarda taleplerimiz İnci tarafından reddediliyordu. Bu da öğrencilerimizin karşısında küçük düşmemize neden oluyor. Yapılan toplantılarda İnci diğer dekanları selamlayarak bizleri yok sayıyor. Çalışmamamız ve istifa etmemiz için bizi zorluyor. Benim kararlarımı sorgulamadan kabul edeceksiniz şeklinde sözler sarf edip rahatsız ediyor. Ahlaksız ve lekelisiniz gibi şeyler söylüyor. Bu tehdit ve hakaretlere diğer dekanlar da şahittir.”

İki dekan bu gerekçelerle Rektör Handan İnci’nin cezalandırılmasını istediler. Savcılık bu şikayetler üzerine olayla ilgili soruşturma başlattı.

4.5/5 - (4 votes)

Yorum Ekle

1 Yorum

  • Belli ki soruşturma sırasında inci nin canını çok yakmışlar. Yine de cesaretinden dolayı tebrik ederim.