Haberler Üni

Üniversiteler Bahar Dönemi için ne düşünüyor? Yüz Yüze eğitim başlayacak mı?

Güz Dönemi artık geçti, Bahar Dönemini konuşalım. Üniversiteler 2020 – 2021 Bahar Döneminde gerçekten açılacak mı?

kampusblog.com

Üniversiteler uzun bir süredir pandemi nedeniyle kapalı ve kapalı kalmaya da devam ediyor.

Neredeyse üniversitelerin tamamı YÖK’ün de önerisiyle Uzaktan Eğitim kararı aldı. Böylece 2020 – 2021 eğitim öğretim yılında Güz Dönemi Uzaktan Eğitim modeli ile devam edecek.

Artık Güz Dönemi için yapılacak bir şey yok ve tamamen Uzaktan Eğitimle devam edeceği kesin. Biz Bahar Dönemine değineceğiz bu yazıda.

2020 – 2021 eğitim öğretim yılı Bahar Dönemi nasıl olacak? Üniversiteler Bahar Döneminde açılacak mı?

Öncelikle bizlerde Üniversitelerin açılmasını, eğitim-öğretimin kampüslerde devam etmesini istiyoruz tabii ki. Ama gerçekçi olmak gerekirse bu Bahar Döneminde de pek mümkün görünmüyor.

Bilindiği gibi 2 hafta sonra (5 Ekim) Uzaktan Eğitimle Üniversiteler derslere başlayacak. Ocak ayının ortalarında ise yarıyıl tatiline girilecek.

Geçmiş ve günümüzün tüm Covid-19 ilerleme seyrine, istatistiklerine ve tedbir yaptırımlarına baktığımız zaman Güz Döneminin içinde bulunacağı Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında da bu şekilde devam edeceğine kesin gözüyle bakabiliriz. Tabii ki daha kötü olmazsa…

Peki ya daha iyi olursa Üniversiteler Bahar Döneminde açılır mı?

Hayır yine açılmaz.

Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak ayında salgın sürecinin şu anki seyrinde ilerlediğini, artış göstermediğini, hatta Ocak ayına doğru yüzde 70 oranında azaldığını varsayarsak bile Üniversiteler Bahar Döneminde yine açılamaz.

Çünkü yarıyıl tatiline kadar salgın riskinin yüzde 70’lere kadar düşürüldüğü görünürse doğal olarak bu başarının yeniden kaybolmaması için Bahar Döneminde Üniversitelerin açılmaması kararı alınır.

Aslında şimdiden bazı üniversiteler Bahar Dönemini de Uzaktan Eğitim yöntemi ile devam ettirme kararı aldıklarının sinyallerini vermeye başladılar. Örneğin KAYÜ 01092020 tarihli öğrenci ve personelleriyle bildirdiği kararında “2020-2021 Güz yarıyılında, ihtiyaç olması durumunda da Bahar yarıyılında, ön lisans ve lisans programları derslerinin mecburi haller dışında uzaktan öğretim yoluyla dijital platformlarda, yine mecburi haller dışında lisansüstü programları derslerinin de yüz yüze sosyal mesafe ve salgın şartlarına dikkat edilerek yapılması planlanmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Buradan da anlaşılacağı üzere Bahar Dönemi içinde çeşitli planlamalar yapılmış. Muhtemelen tüm üniversitelerde de aynı plan yapılmış veya Güz Dönemi içerisinde yapılacaktır.

Öğrenciler Güz Döneminin Uzaktan Eğitimle olmasına bu kadar fazla tepki vermişken, Üniversitelerin şimdiden Bahar Dönemi için de Uzaktan Eğitim planlarının olduğunu sizlerle paylaşmalarını beklemiyorsunuzdur umarım.

Üniversiteler bu konularda çok dikkatlidir ve tepki toplamamak adına kararları zamana yayarak paylaşırlar.

Özetleyecek olursak; Önümüzdeki 3-4 ay içerisinde, yani Güz Döneminde Covid-19 riski minimuma indirilirse, bu minimuma inen riskin yeniden yayılmasını ve tavan yapmasını önlemek için Üniversitelerin Bahar Dönemlerini Uzaktan Eğitimle yapma kararı alacaklardır. En azından bu kararı kamuoyu ile paylaşacaklardır.

Yorum Ekle

8 Yorum

 • Daha çok tetile gitsinler diye mi. Turist gelirken bir şey yok üniversiteler açılırken tüm ders zaten

  1
  3
  • Az bişey iktisat bilgin olsa bunları yazıyor olmazdın. Hala diyonuz diyonuz turist tatil falan fişman. Bunlarla üniversitelerin alakası yok. Tamam turistte risk tatil de risk. Her ikiside aynı salgını çoğaltıyor. Ama ülke acil nakit ihtiyacı, esnaf durumu ve dış ülkelerle ilişkileri için turizmi engellemiyor ve daha kolay olan üniversiteleri engelliyor. Bunu anlamak çok mu zor.

 • Yurtlar o yüzden açılmayacak demek ki bu yıl. Yurtta çalışan arkadaşım yurtların açılmayacağını ve personellerin seyreltilmiş olarak çalışacağını söylemişti.

  • Ben özel yurtta kalıyordum. Tam yurtta sayılmaz ama yurt gibi bir şey. Aradım yurdu bu yıl apart olarak kullanacakmış yetkililer aparta çevirmiş. Abi gelirsem napacam dedim bu yıl üniversiteye gelen olmayacakmış kardeşim dedi. Bu adamlar üniversiteden yada sağlam bir kaynaktan bilgi almadan aparta çevirmezlerdi yurdu.

 • Ayda yılda bir üniversite okuyak dedik aq onda da üniversiteler açılmıyor. Tabi önce sağlık elden bir şey gelmiyor.

 • Azıcık kafası çalışan bunun böyle olacağını bilir zaten. Amma öyle sığır bir nesle denk gedik ki bahar döneminde okulların açılma ihtimalinin olmadığını hesaplayamıyorlar.

 • Kusura bakmayın ama zaten olması gereken bu! Ne yani sağlıkçılar kendilerini zorlayarak bizler eve hapsolarak güz dönemi boyunca azakttığımz koronayı bahar döneminde yeniden mi çoğaltalım?