Haberler Üni

Üniversiteler Bahar Dönemi için ne düşünüyor? Yüz Yüze eğitim başlayacak mı?

Güz Dönemi artık geçti, Bahar Dönemini konuşalım. Üniversiteler 2020 – 2021 Bahar Döneminde gerçekten açılacak mı?

kampusblog.com

SON DAKİKABahar Döneminde Üniversiteler Açılır Mı?

Üniversiteler uzun bir süredir pandemi nedeniyle kapalı ve kapalı kalmaya da devam ediyor.

Neredeyse üniversitelerin tamamı YÖK’ün de önerisiyle Uzaktan Eğitim kararı aldı. Böylece 2020 – 2021 eğitim öğretim yılında Güz Dönemi Uzaktan Eğitim modeli ile devam edecek.

Artık Güz Dönemi için yapılacak bir şey yok ve tamamen Uzaktan Eğitimle devam edeceği kesin. Biz Bahar Dönemine değineceğiz bu yazıda.

2020 – 2021 eğitim öğretim yılı Bahar Dönemi nasıl olacak? Üniversiteler Bahar Döneminde açılacak mı?

Öncelikle bizlerde Üniversitelerin açılmasını, eğitim-öğretimin kampüslerde devam etmesini istiyoruz tabii ki. Ama gerçekçi olmak gerekirse bu Bahar Döneminde de pek mümkün görünmüyor.

Bilindiği gibi 2 hafta sonra (5 Ekim) Uzaktan Eğitimle Üniversiteler derslere başlayacak. Ocak ayının ortalarında ise yarıyıl tatiline girilecek.

Geçmiş ve günümüzün tüm Covid-19 ilerleme seyrine, istatistiklerine ve tedbir yaptırımlarına baktığımız zaman Güz Döneminin içinde bulunacağı Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında da bu şekilde devam edeceğine kesin gözüyle bakabiliriz. Tabi ki daha kötü olmazsa…

Peki ya daha iyi olursa Üniversiteler Bahar Döneminde açılır mı?

Hayır yine açılmaz gibi.

Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak ayında salgın sürecinin şu anki seyrinde ilerlediğini, artış göstermediğini, hatta Ocak ayına doğru yüzde 70 oranında azaldığını varsayarsak bile Üniversiteler Bahar Döneminde yine açılma ihtimali düşük.

Çünkü yarıyıl tatiline kadar salgın riskinin yüzde 70’lere kadar düşürüldüğü görünürse doğal olarak bu başarının yeniden kaybolmaması için Bahar Döneminde Üniversitelerin açılmaması kararı alınabilir.

Aslında şimdiden bazı üniversiteler Bahar Dönemini de Uzaktan Eğitim yöntemi ile devam ettirme planlarının yapıldığını görüyoruz. En azından B planı olarak hazır halde tutuluyor. Örneğin bazı üniversiteler şu şekilde açıklamalara yer verdi “2020-2021 Güz yarıyılında, ihtiyaç olması durumunda da Bahar yarıyılında, ön lisans ve lisans programları derslerinin mecburi haller dışında uzaktan öğretim yoluyla dijital platformlarda, yine mecburi haller dışında lisansüstü programları derslerinin de yüz yüze sosyal mesafe ve salgın şartlarına dikkat edilerek yapılması planlanmıştır.”

Buradan da anlaşılacağı üzere Bahar Dönemi içinde çeşitli planlamalar yapılmış. Muhtemelen tüm üniversitelerde de aynı plan yapılmış veya Güz Dönemi içerisinde salgının ilerleyişine göre yapılacaktır.

Öğrenciler Güz Döneminin Uzaktan Eğitimle olmasına bu kadar fazla tepki vermişken, Üniversitelerin şimdiden Bahar Dönemi için de Uzaktan Eğitim planlarının olduğunu sizlerle paylaşmalarını beklemiyorsunuzdur umarım.

Özetleyecek olursak; Önümüzdeki 3-4 ay içerisinde, yani Güz Döneminde Covid-19 riski minimuma indirilirse, bu minimuma inen riskin yeniden yayılmasını ve tavan yapmasını önlemek için Üniversitelerin Bahar Dönemlerini Uzaktan Eğitimle devam ettirmeleri söz konusu olacaktır. Yine de tabi ki tamamen kapalı kalması söz konusu değil, zorunlu uygulama gerektiren bölümlerin bazı sınıfları yüz yüze eğitim alacaktır.

4.8/5 - (10 votes)

Yorum Ekle

14 Yorum

 • sadece öğretim öylelerinin ve idari kadrodakilerin aşılanması, öğrencilerin can güvenliğini ve ailelerinin ve halkın can güvenliğini sağlamaz. bu yüzden, öğrenciler ailelri ve halk aşılanmadan ve sonuç alınmadan, yüz yüze eğitim açılmamamalı. yoksa yakalanan bu potansiyel heba olur corana hepimizin canına okur. bu bahar yüz yüze eğitim olmamalı. üniversitler zaten online sistemi oturttular. şimdi bakıyorsun, a şehrindeki bir hoca, ülkenin en uç noktasındaki bir b şehrinde onlline derse girebiliyor; büyük bir nimet…..

 • Büyük ihtimal açılmayacak kısıtlamalardan oluşan başarı riske atmak istemezler hele hele yaz sezonu nu riske atmayı hiç istemezler turistler bizlerden daha değerli

 • erganide cornonadan günde 5-10 -15 kişi gidiyor. şaka değil, vallahi. eskiden tavuklara salgın vururdu hepsi giderdi. bu da onun gibi bişey. şimd de sıra insanlarda.

 • Eyyy üniversiteler açılsın diyen arkadaşlar. Size bir çift sorum olacak.

  La aq siz niyçin bu kadar malsınız??

 • 2 olan ganom 4 e dayandı kaldığım 5 dersi geçtim üstüne üstlük yarısından kalırım dedigim dersleri verdim ne sunum ne hoca egosu ne güzel geçiyoruz kasmayın bu kadar bende aile evinde o kadarda bu yaşımda beklemek istemeyen birisiyim üstüne üstlük sevgilimde üniversite ha üstüne üstlükte bu sene 3 seneyede üni hayatım bitecek ama olsun dersten kalma stresi çekecegimize mis gibi geçiyoruz dahası ne derse ne bişeye giriyorum sadece sınavlara giriyorum :)))))

  6
  3
 • çaba boşa gitmesin diye açılmayacaksa oooo gelecekten geliyorum ilk okul lıse bugun tum sınıf şubeleri olarak artık eğitimdeler üniveristeler de bahar dönemi açılacak ama yine belirli bölümlere olucak güz dönemine göre bahar döneminde daha fazla öğrenci sayısı ile açılacak ama dediğim gibi belirli bölümlerin belirli sınıfları şeklinde olacak çok yüksek ihtimal

  4
  1
 • Daha çok tetile gitsinler diye mi. Turist gelirken bir şey yok üniversiteler açılırken tüm ders zaten

  4
  7
  • Az bişey iktisat bilgin olsa bunları yazıyor olmazdın. Hala diyonuz diyonuz turist tatil falan fişman. Bunlarla üniversitelerin alakası yok. Tamam turistte risk tatil de risk. Her ikiside aynı salgını çoğaltıyor. Ama ülke acil nakit ihtiyacı, esnaf durumu ve dış ülkelerle ilişkileri için turizmi engellemiyor ve daha kolay olan üniversiteleri engelliyor. Bunu anlamak çok mu zor.

   3
   2
 • Yurtlar o yüzden açılmayacak demek ki bu yıl. Yurtta çalışan arkadaşım yurtların açılmayacağını ve personellerin seyreltilmiş olarak çalışacağını söylemişti.

  • Ben özel yurtta kalıyordum. Tam yurtta sayılmaz ama yurt gibi bir şey. Aradım yurdu bu yıl apart olarak kullanacakmış yetkililer aparta çevirmiş. Abi gelirsem napacam dedim bu yıl üniversiteye gelen olmayacakmış kardeşim dedi. Bu adamlar üniversiteden yada sağlam bir kaynaktan bilgi almadan aparta çevirmezlerdi yurdu.

 • Ayda yılda bir üniversite okuyak dedik aq onda da üniversiteler açılmıyor. Tabi önce sağlık elden bir şey gelmiyor.

 • Azıcık kafası çalışan bunun böyle olacağını bilir zaten. Amma öyle sığır bir nesle denk gedik ki bahar döneminde okulların açılma ihtimalinin olmadığını hesaplayamıyorlar.

 • Kusura bakmayın ama zaten olması gereken bu! Ne yani sağlıkçılar kendilerini zorlayarak bizler eve hapsolarak güz dönemi boyunca azakttığımz koronayı bahar döneminde yeniden mi çoğaltalım?