Haberler Sakarya Üniversitesi Üni

Üniversiteler için “Fuhuş evleri” diyen Akademisyene soruşturma başlatıldı

Akit TV’de katıldığı bir canlı yayın programında Üniversiteler için “Fuhuş evleri” ifadesini kullanan Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu sosyal medyada tepki çekmişti.

Bugün Sakarya Üniversitesi rektörlüğü de konuyla ilgili bir kamuoyu açıklaması yaparak tepkilere hak verip, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında gerekli soruşturmanın başlatıldığını duyurdu.

Sakarya Üniversitesi’nin kamuoyu açıklaması ise şu şekilde;

Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun bir ulusal
“kanaldaki programda sarf ettiği sözler Sakarya Üniversitesi öğretim elemanları,”
öğrenci ve mezunlarının ve kamuoyunun haklı tepkisine sebep olmuştur.

“Bahsi geçen konuşmada Sofuoğlu, üniversitemiz ana yerleşkesinin bulunduğu”
“Serdivan’ıda katarak sarf ettiği cümlelerde Sakarya’mız, bölgemiz ve ülkemiz kalkınma önceliklerine azami katkıyı verme çabasındaki üniversite mensuplarını töhmet altında bırakmıştır. Söz konusu ifadeler üniversitemiz dışında kalan” üniversiteleri ve bir bütün olarak eğitim kurumlarını da zan altında bırakacak ağır ithamları barındırmaktadır.

“İlgili kamuoyunun yakından takip ettiği gibi Sakarya Üniversitesi, başta siber”
“güvenlik, enerji depolama, savunma sanayi malzemeleri, elektrikli araçlar, Orta Doğu çalışmaları, İslam Ekonomisi ve Finansı, Osmanlı Araştırmaları olmak üzere teknik ve sosyal alanlarda yaptığı birçok araştırma ve ürünle ülkemize hizmet eden saygın bir eğitim ve araştırma kurumudur. Öğrencilerimiz de” yaptıkları etkinliklerle Sakarya’nın sosyal ve kültürel ortamına önemli derecede katkı sunmakta; şehir ise öğrencilerimize azami derecede destek olmaktadır.

“Öte yandan üniversitelerimizin araştırma, eğitim ve topluma hizmet merkezleri”
olarak faaliyet göstermeleri için bütün imkanları seferber eden Sayın Cumhurbaşkanımızın adının söz konusu açıklamada geçirilmesi de ayrıca büyük bir talihsizlik olmuştur.

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun bahsedilen konuşmasının kabul edilmesi ve hoş görülmesi hiçbir şekilde mümkün değildir.

Söz konusu konuşma ile ilgili gerekli işlemlerin başlatıldığı hususu kamuoyuna
saygıyla duyurulur.

Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü

Ne olmuştu?

ilginizi çekebilir Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu Üniversiteler için “Fuhuş evleri” dedi

Rate this post

Yorum Ekle