Haberler

Üniversitelerde Kargaşaya Yol Açan Bölüm İsimleri Değiştirilecek

Üniversitelerde aynı muhtevaya sahip programlardaki isim kargaşasının oluşturduğu mağduriyetler YÖK’ü harekete geçirdi. YÖK, kargaşaya yol açan isimleri değiştirmeye hazırlanıyor.

YÖK, karışıklığa ve mağduriyete yol açan benzer içerikli lisans programlarının yeniden isimlendirilmesi ve eğitim alanlarına göre tasnif edilmesi için çalışma başlattı.

UNESCO REFERANS ALINDI
Ön lisans ve lisansta aynı muhtevaya sahip programlardaki isim kargaşasına ve mağduriyetlere son vermek için benzer içerikli lisans programlarının yeniden isimlendirilmesi ve eğitim alanlarına göre tasnif edilmesi üzerine taslak bir çalışma yaptıklarını belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Bu çalışma ile yükseköğretim sistemimizdeki lisans programları, UNESCO Uluslararası Standart Eğitim Sınıflaması referans alınarak 10 geniş alan, 53 dar alan ve 144 ayrıntılı alan altında sınıflandırılarak eş değer programlar bilim kurullarınca üzerinde uzlaşılan ortak isimler altında birleştiriliyor” dedi.

SON ŞEKLİ 25 KASIM’DA VERİLECEK
Prof. Saraç, “Bugün itibarıyla hazırlanan taslak, üniversite ve diğer paydaşların görüş ve önerilerine açıldı. Bütün paydaşlar, görüş ve önerilerini 25 Kasım’a kadar [email protected] adresine gönderebilecek. Gelen görüş ve öneriler, oluşturulan komisyonlar marifetiyle değerlendirilerek çalışma tamamlanacak ve uygulamaya konulacak” dedi.

Rate this post

Yorum Ekle