Haberler Üni

Üniversitelerdeki FETÖ Yapı Kenetlenmesi Devam Ediyor

Neredeyse yıl 2020 olmuş ama halen Üniversitelerdeki FETÖ yapılanmasının temizlenmesini bırakın “tam gaz” devam ettiği hemen hemen Üniversitedeki herkesçe bilenen durumlardan biridir. Fakat şahit olan hiçbirinin de duruma karşı çıktıklarını, dile getirdiklerini duyamazsınız, akademik camia çoğunlukla korkularından boyun eğmiş durumda.

Tabii ki devlet, Üniversiteleri temizlemek için büyük çaba sarf ediyor. Üniversitelerdeki binlerce FETÖ şüphelisi de yine ihraç edilmiş veya tutuklanmış olsa da halen Üniversitedeki üst düzey yöneticiler kendi tanıdığı ve yetiştirdiği kişileri Üniversitelerde çeşitli yerlere yerleştirerek yapının güçlenmesine katkı sağlıyorlar. Üstelik bu yapılan yerleştirmedeki kişiler genellikle kişiye özel ilanlarla alınan torpilli kişiler oluyor. Bir çoğunun eğitim durumunu incelediğiniz zaman başarısız kişilerden olduğunu ve başkaların yerine alındığını da görebiliyorsunuz.

Dikkat edildiği zaman Üniversitelerdeki çoğu öğretim elemanı ve diğer personel alımlarında referans olan kişilerin FETÖ şüphesi, Bylock vb durumlardan açığa alındığını ya da her an açığı alınma şüphesiyle bakılan ama yöneticilerin bir türlü cesaret edip dokunamadığı kişiler olduğunu göreceksiniz.

Meslek Yüksekokullarında daha fazla FETÖ şüphelisi

Günümüzde mantar gibi çoğalan, anlamsızca her yere açılan Meslek Yüksekokullarını görmeniz mümkün. Bunları sadece “eğitim öğretim” çerçevesinde incelemiş olsanız da, aslında çoğunun ülkeye veya öğrencilere herhangi bir katkısının olmadığını göreceksiniz. Programının ismini dahi okumakta zorlanan, ezbere bilmeyen ve tabelaya bakarak okuyan akademisyenlere rastlamak mümkün.

Her ilçe için bu geçerli olmasa da, ilçelerdeki MYO‘lar genel olarak incelendiğinde çoğunun rant için kurulduğunu görebileceğiniz gibi merkez Üniversite kampüsünden ayrı olan bu MYO’ların başarı oranlarının da çok düşük olduğunu fark etmek mümkün olacaktır.

20 – 30 – 50 – 100 öğrenci gibi komik sayılarda olan MYO’lar Türkiye’de hayli fazla.

İlçelere açılan MYO’ların büyük bir çoğunluğuna göreve yeni başlayan personel ve öğretim elemanlarının alındığı bilinir. Oluşan kadronun ortalama %20’sine şans eseri kişiler gelir, %15’ine ise başka yerlerden uzaklaştırılmak istenen kişiler gönderilir, yani bir çeşit sürgün diyebiliriz. Kadronun diğer kalan kısımlarını ise büyük bir çoğunlukla bahsedilen yapının elemanları ve torpilleri oluşturur.

Kadronun çoğunluğunu oluşturan bu kişiler, diğer azınlıktaki personellere mobbing vs yöntemlerle kurumdan uzaklaştırılmaya çalışırlar. Genellikle de amaçlarına ulaştıkları görülür, geçici olarak. Finalin sonunda ise mobbing uygulayan bu kişilerin ihraç edildiğini veya tutuklandığı haberini alırsınız. Daha önceki vakalar gibi. Geçmişi araştırdığınız zaman bu gibi kişilerin binlercesinin Bylock’cu çıktığını göreceksiniz.

Sonuç olarak düzen bu şekilde devam edecek gibi görünüyor. Fakat önemli bir ayrıntı var. Üniversitedeki FETÖ yapısının alt elemanları, yani sonradan bir şekilde referanslarla bir yerlere gelenler her zaman “harcanacak” tarafta olacaklardır ve olumsuz bir durum yaşandığında yine ilk zararı bunlar görecektir.

Muhtemelen önümüzdeki günlerde devletin Üniversitelere yeni operasyonlar yaptığını duyabileceğiz.

Yorum Ekleyin