Akdeniz Üniversitesi Haberler Üni

Üniversitelerdeki vaka durumu açıklandı

Sağlık Bakanlığınca koronavirüsün yayılma ihtimalinin en yüksek olduğu yerlerden biri Üniversiteler olarak belirlenmiş ve Sağlık Bakanlığı – YÖK işbirliğiyle Güz Döneminde eğitim öğretimin Uzaktan Eğitim yöntemleriyle yürütülmesi kararlaştırılmıştır.

Fakat Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) kademeli olarak yüz yüze eğitime geçmesi nedeniyle son günlerde Üniversitelerinde açılıp açılmayacağı konusu tartışılmaya başlanmış, zaman zaman da meclis gündemine gelerek açılma durumu olumsuz olarak sonuçlandırılmıştır.

Pandemi sürecinde bir koordinasyon görevi gören YÖK, verileri üniversitelerden alarak, ilgili kurumlarla ve üniversite rektörlükleri ile de paylaşıyor. YÖK’ün bu kapsamda son olarak geçtiğimiz hafta ilgili kurumlarla paylaştığı rakamlarda ülkemizdeki salgına yönelik akademideki vaka durumunu gösterdi. Buna göre;

TESTİ POZİTİF ÇIKAN VE TEDAVİ GÖRENLER

Öğretim üyesi sayısı: 1.474
Öğretim eleman sayısı: 3.988
İdari personel sayısı: 9.849

KARANTİNADA OLAN (TEMAS-YAKININDAN TEMAS)

Öğretim üyesi sayısı: 1.394
Öğretim eleman sayısı: 3.873
İdari personel sayısı: 13.015
Koronavirüs tedavisi gören ve karantinadaki toplam akademisyen ve idari personel sayısı 30,725 kişi olarak bildirildi.

Uzmanlar MEB ile Üniversitelerin durumunun aynı olmadığını dile getirdi

Uzmanlar, ilkokul ve ortaokulların açılmasının sıkıntısız olduğunu, öğrencilerinin çoğunun kendi mahallelerinde eğitim gördüğü için karar alma sürecinin daha kolay olduğunu ifade ettiler. Üniversitelerin açılması durumunda ise farklı şehirlerde oturan öğrencilerin kendi üniversitelerine gidişi esnasında aynı günler içerisinde yoğun bir hareketlilik, trafik yaşanacağını belirttiler. Mesela üniversitelerin açılması halinde “sadece Ankara’daki üniversiteler için yaklaşık 500 bin öğrenci” şehre geliş için aynı günlerde birlikte hareketlilik olacak.

4/5 - (1 vote)

Yorum Ekle