Haberler Üni

Üniversiteliler geleceklerinden kaygılı

Evrensel’den Uğur Düzgün Hacettepe Üniversitesi öğrencileri ile pandemi sürecinde yaşadıkları sorunlar ve talepleri hakkında konuştu.

Vakıf Üniversiteleri, yaptığı açıklama ile birlikte bahar dönemi itibariyle hibrit eğitim modeline geçeceklerini açıkladı. Online eğitim sürecinde ekipman eksikliğinden, uzaktan eğitim programlarındaki aksaklıklara kadar birçok sorunla baş başa bırakılan üniversite öğrencileri ise #ÜnililersokağaYÖKistifaya etiketi ile sosyal medyada tepkilerini dile getiriyor. Biz de bu konu hakkında Hacettepe Üniversitesi öğrencileri ile konuştuk. Geleceklerinden kaygılı olan öğrenciler vakıf üniversiteleri ile devlet üniversiteleri arasındaki farka dikkat çekti. Hacettepe Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü öğrencisi Sinan, “Haziran ayından beri inşaatlarda çalışıyorum. Pandemi birçok aileyi ekonomik açıdan geriye götürdü. Çalışmak zorundayım. Bizlerin eğitim alması da virüsten korunması da mümkün değil” dedi.

Devlet üniversitelerinde hibrit eğitim modeline dair dönem boyunca hiçbir hazırlığın yapılmadığına dikkat çeken Hacettepe Üniversitesi öğrencileri, uzaktan eğitim sürecinde eşitsizliklerin arttığına dikkat çekti.

“HAZİRAN AYINDAN BERİ İNŞAATLARDA ÇALIŞIYORUM”

Hacettepe Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü öğrencisi Sinan, maddi olarak güçlü olanın eğitim alabildiği bir dönem olduğunu ifade ederek, “Bilgisayar fiyatları oldukça yükseldi. Her yerde özel okullar açıldı. Böyle giderse belirli bir gelirin altındaki öğrenciler bir dönem daha böyle bir eğitim modeline devam edemeyecek. Haziran ayından beri inşaatlarda çalışıyorum. Pandemi birçok aileyi ekonomik açıdan geriye götürdü. Çalışmak zorundayım. Bizlerin eğitim alması da virüsten korunması da mümkün değil” diye konuştu.

“HER AÇIDAN BELİRSİZLİK VE KAYGI İÇERİSİNDEYİZ”

Üniversitemiz öğrencilerinden Berivan Karataş ise “ Ev işlerinden, kardeşlerimin eğitimine kadar kendime vakit ayırabildiğim bir zaman bulamıyorum. Öğrencilerin sağlıkları gözetilerek, devlet okullarında da hibrit eğitim modeline geçilmelidir. Ancak uzaktan eğitim programı bile düzgün işlemiyorken, üniversitenin sağlığımızı göz önünde tutacağını düşünmüyorum. Her açıdan belirsizlik ve kaygı içerisindeyiz” diyerek tepkisini dile getirdi.

“AYLARDIR BİLGİSAYAR BORCU ÖDÜYORUM”

Aldığı bilgisayarın borcunu hala ödediğini söyleyen Elektrik Elektrik Mühendisliği öğrencisi Serhat da “Derslere girecek, ödevleri yapabilecek bir bilgisayara ihtiyacım vardı ancak fiyatı o kadar yüksek ki aylardır hala bilgisayar borcu ödüyorum”dedi. Güz döneminde de sınavları geçmek üzerine bir eğitim anlayışının devam edeceğini belirten Serhat, “ Mart’tan beridir okulda hibrit eğitim modeli için herhangi bir harcama veya önlem hazırlığı yapıldığını düşünmüyorum. Vakıf üniversiteleri yüz yüze bir eğitime hazırlanıyor, biz ise sınavları verirsek şanslıyız düşüncesiyle bir dönem daha geçireceğiz”dedi.

Rate this post

Yorum Ekle