Gündem Haberler

Van’da 1 milyon liralık vurgun: “Akademisyenler dolandırıldı”

Van’da ‘bilimsel makale yayınlama’ vaadiyle yaklaşık 50 akademisyeni 1 milyon lira dolandıran şebeke polis operasyonuyla çökertildi. Operasyonda İran uyruklu 4 şüpheli gözaltına alındı.

Sabah

Uluslararası bilimsel sitelerde makale yayınlama vaadiyle Uluslararası alanda bilimsel içerikli yayın yapan internet sitelerinin kaynak kodlarının kopyalanarak phishing / oltalama yöntemiyle sahte web siteleri oluşturarak yaklaşık 50 akademisyeni ‘makale yayınlama’ yalanıyla 1 milyon lira dolandıran şebekeye operasyon düzenlendi. 

Van Emniyeti’nde düzenlenen operasyon sonucu şüpheliler tutuklandı.

Sabah’tan Emir Somer’in haberine göre, internet siteleri aracılığıyla Türkiye ve yurtdışında yaşayan genellikle akademik unvan sahibi olan şahıslardan makalelerinin yayınlanması vaadiyle para talep edildiği, bu yöntemi kullanmak suretiyle 50 şahıstan yaklaşık 1 Milyon TL haksız kazanç sağladığı tespit edilen şüphelilere operasyon için düğmeye basıldı.

Yönetici konumunda bulunan İran Uyruklu Y.E., K.A., M.G. ve H.A. isimli 4 şüpheliye yönelik olarak yapılan eş zamanlı operasyonda, 4 şüpheli de yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin ikamet, iş yeri ve üst aramalarında; 3.350 $, Çeşitli Ülke Konsoloslukları ve Konsolosluk Çalışanları Adına Düzenlenmiş Sahte Kaşeler, Sahte Bandroller, Sahte Mühürler, Suçun İşlenmesinde Kullanılan Çok Sayıda Dijital Materyaller ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından adli makamlara sevk edileceği öğrenildi.

4.5/5 - (2 votes)

Yorum Ekle