Kampüs

Vize ve Final Dönemi Ortaya Çıkan 8 Öğrenci Tipi

Vize ve Final haftaları Üniversite öğrencilerinin en korkulu zamanlarından biridir. Bu zamanlarda öğrencilerde değişir, en yakın arkadaşınız bile bir bakmışısınız ki bambaşka biri olmuş. 🙂

Kampüste karşınıza sadece sınav haftasına özel değişik değişik tipler çıkar;

1- Kanka sende notlar var mı?

“Kanki yarınki sınav için not çıkarttın mı?” şeklinde başlayan bir muhabbetin sonu “Çıkarttıysan notları bana da versene, bir göz atayım…” şeklinde bağlanır. Bu tip bir öğrenci sınavın varlığından haberdardır ama nedense not çıkartma zahmetinde bulunmaz ve otlakçı olarak geçinirler.

2- Ben hiç çalışamadım ya…

Gizli gizli sınava çalışmış ama bir türlü çalıştığını belli etmeyen hatta saklayan öğrenci tipidir. Aynı zamanda en sinsi öğrenci tipidir. Ağzına kürekle vurulası tarzdadır. Yani elinizden gelse kafasını duvara sürterek kıvılcımlar çıkartmak isterseniz ama malum, burası bir hukuk devleti ve bunlar yasak. 🙂

3- Bugün sınav mı vardı?

Her Üniversitenin, her bölümün, her sınıfın stoklarında en az birkaç adet bulunan bir öğrenci tipidir. Bu öğrenciler genelde okuduğu bölümlerin tam adını bile çok sonra öğrenmiştir. İlgisi yoktur pek… Okulu 2 yıllık ise 3 yılda, 4 yıllık ise 7 yılda bitirirler.

4- “Ben biliyorum, seni çalıştırırım”cılar

Etrafınızda pek göremeyeceğiniz öğrenci tipidir. Gerçekten çalışmış, öğrenmiş ve öğrendiklerini arkadaşlarıyla paylaşan, onlara yardımcı olmaya çalışan bir modeldir. Nesli tükenmek üzere, denk gelirseniz Öğrenci Koruma Başkanlığına bildirerek korunmasını sağlayın.

5- Gözü yüksekte olmayan

Bu öğrenciler pek yüksek notu vs önemsemezler. 45 ile geçiyorlarsa “45 – 50 alsam yeter” kafasına sahiptirler ve son derece zararsızdırlar. En sık kullandıkları cümlede “Hocam 45 alsam geçiyorum…” dur.

6- Aç gözlüler

Adam 90 almıştır ama neden 95 veya 100 değil diye kendi kendine krizler geçirir, sinirden dudaklarını yer, rüzgar gibi eser, yanına yaklaşamazsınız. Çok sinir bozucu bir yapıları vardır.

7- Tamam “sınav testmiş”

Zaten sınavda çıkacak konular hakkında bir fikir sahibi değildir ama en azından testte şıklardan birini seçerek en azından bir şeyler yapmış gibi görünen öğrenci tipidir.

8- Miskin

Tüm dönem derse gelmeyip, sadece sınavdan sınava görünüp, hiç çalışmadan sınavda sadece adını soyadını yazıp ilk beş dakika çıkmak isteyen öğrenci… Bazen de “Şimdi yatayım yarın erken kalkıp çalışırım,“ der. (Sabah kalkıp çalışamadı!)

Redbull’un katkılarıyla

4.7/5 - (4 votes)

Yorum Ekle