Gündem Haberler

Yapılan araştırma Maske’nin faydasız olduğunu iddia etti

UYARI! Bu araştırma aşağıda bilgileri verilen bağımsız bir oluşum tarafından yapılmıştır. KampusBlog.com bu araştırmayı yalnızca Türkçe’ye çevirip paylaşmış olup, herhangi bir maske takmama veya benzeri bir öneride bulunmamaktadır. Sağlınız için Maske + Mesafe ve Hijyen kurallarına uyunuz!

Yapılan araştırma sonucu Covid-19’dan korunmak için kullanılan maskelerin istatistiksel olarak önemli bir yararının bulunmadığı, politik nedenlerden dolayı üç büyük basın kuruluşunun bu çalışma raporunu yayımlamayı reddettiği iddia edildi.

Kendisini “İsviçre medyasında ve uluslararası medyada jeopolitik propagandayı araştıran bağımsız, partizan olmayan ve kâr amacı gütmeyen bir araştırma grubu” olarak tanımlayan Swiss Policy Research web sitesinde ilginç bir araştırma raporu yayımlandı.

İddiaya göre: Yüz maskelerinin, türünün ilk örneği olan Covid-19 enfeksiyonuna karşı gerçek dünyadaki etkinliği üzerine yapılan Danimarka randomize kontrollü çalışma, Annals of Internal Medicine bülteninde yayınlandı. Beklendiği gibi, maske takmanın istatistiksel olarak önemli bir yararı bulamadı. Çalışmada “% 98 filtrasyon oranına sahip yüksek kaliteli cerrahi maskeler” kullanıldı.

Politik nedenlerden ötürü, üç büyük dergi daha önce Danimarka çalışmasını yayınlamayı reddetmişti.

Bu arada, ABD’li araştırmacı Yinon Weiss, çeşitli ülkelerde ve ABD eyaletlerinde maske yetkileri ve koronavirüs enfeksiyonları hakkındaki çizelgelerini güncelledi. Grafikler, maske yetkilerinin hiçbir fark yaratmadığını veya hatta ters etki yapabileceğini gösteriyor.

5/5 - (2 votes)

Yorum Ekle