Haberler Özel İlan Trabzon Üniversitesi Üni

Yeni kurulan Üniversitelerdeki kadrolar usule aykırı ilan ediliyor

2018 yılından itibaren mevcut üniversitelerin ayrılmasından oluşan veya yeniden kurulan üniversitelerin bir kısmı, idari ve akademik personel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çıkarmış oldukları ilanlarının çoğunun usule aykırı olduğu görülüyor.

Başka bir deyişle Üniversite yöneticileri hem akademik hem idari personellerini kendi istedikleri kişilerden oluşturuyor. Bu kişilerin akademik yeterlilik veya personel adaylarının yeterli KPSS vb puanlarının olması da gerekmiyor. Çünkü halk dilinde buna ‘torpil‘ deniliyor. Bizim yıllardır kaleme aldığımız yazılarda ‘kişiye özel ilan‘ ‘özel ilan‘ veya ‘adrese teslim ilan‘ şeklinde tamamladığımız başlıkların aslında hepsinin daha yalın ve gerçekçi bir adı var. O da halk dilinde yaygın olan ‘torpil‘…

Durum böyle olunca kendi hakkıyla, yeterliliğiyle Üniversite kadrosuna girmiş kişilerin sayısı da bir hayli az oluyor… Bundan da tahmin edilebileceği gibi koskoca Üniversiteler cahil, bilgisiz ve görgüsüz kişilerce dolabiliyor. 50 – 55 KPSS puanıyla personel olarak girmiş ya da adrese teslim ilan ile, birilerinin selam ile girmiş kişilerden de üstün bilgi vs beklemek zaten yanlış olacaktır.


Tekrar başlıktaki habere (Yeni kurulan Üniversitelerdeki kadrolar usule aykırı ilan ediliyor) dönmemiz gerekirse, bugün memurlarnet’te bir haber okudum. Haberde yeni kurulan Üniversitelere tahsis edilen kadroların usule aykırı ilan edildiğinden bahsediliyor, bu makalenin başlığını da buna göre attım…

İlgili haberde “Cumhurbaşkanı Kararı ile tahsis edilen atama izni sayılarının oldukça az sayıda olması bakımından yükseköğretim kurumlarına sınırlı sayıda verilen sözleşmeli personel kadroları özellikle yeni kurulan üniversiteler için büyük önem arz etmektedir. Ancak gelinen noktada baktığımızda, yeni kurulan üniversitelere tahsis edilen sözleşmeli personel kadrolarının kurumların kuruluş sürecine katkı vermek yerine, kişiye özel veya mevzuata aykırı şekilde ilan edilerek amacı dışında kullanılmaya devam edilmektedir.” ifadelerine yer verilmiş.

“Bunların somut örneklerine daha önceki haberlerde de rastlamak mümkün. Maalesef bu ilanlara bir de Trabzon Üniversitesi tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlatılan sözleşmeli personel kadroları eklenmiştir.”

Bilindiği üzere, “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar”a Ekli Sözleşmeli Personel Pozisyon Unvanları İle Asgari Nitelikleri Gösterir 4 Sayılı Cetvelde “Büro Personeli”, “Proje hizmetleri, veri girişi, kayıt tutma ve benzeri büro hizmetlerini yerine getirmek üzere en az ortaöğretim kurumlarından mezun olmak.” şeklinde tanımlanmıştır.

Yukarıdaki tabloda ise Büro Personeli pozisyonlarında mezkür Esaslara aykırı olarak, Arkeoloji, Harita Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgi ve Belge Yönetimi, Makine Mühendisliği ve Grafik Tasarım gibi mezuniyetle birlikte unvana sahip olan kişilerin başvurusuna imkan verilmiştir. Bu kadrolara alınacak kişilerin Büro Personeli pozisyonlarında Mühendis, Kütüphaneci, Arkeolog, Grafik Tasarımcısı olarak çalıştırılması mevzuata açıkça aykırılık teşkil etmektedir.

Tüm bunlara ek olarak büro personeli olarak çalıştırılacak kişiden “İnsansız Hava Aracı Ticari Pilot Sertifikası” istenmesi de gözden kaçmış değil. Ama tabii ki yine bizim bilmediğiniz bir şey vardır… Eğer büro içerisinde evraklar diğer odalara drone ile getirilip götürülecekse ya da fotokopiler drone ile çekilecekse tabii ki denecek bir sözümüz yok… Büro personelleri sahaya çıkıp harita çalışması yapacaksa da bir sözümüz yok…

Hangi Üniversiteler yeni kuruldu?

 1. Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,
 2. Konya Teknik Üniversitesi, (Selçuk Üniversitesinden bölünme)
 3. Kütahya Sağlık Bilimler Üniversitesi (Kütahya Dumlupınar Üniversitesinden bölünme)
 4. Malatya Turgut Özal Üniversitesi (İnönü Üniversitesinden bölünme)
 5. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İstanbul Üniversitesinden bölünme)
 6. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi (Gazi Üniversitesinden bölünme)
 7. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Sakarya Üniversitesinden bölünme)
 8. Samsun Üniversitesi (Ondokuz Mayıs Üniversitesinden bölünme)
 9. Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
 10. Tarsus Üniversitesi (Mersin Üniversitesinden bölünme)
 11. Trabzon Üniversitesi (Karadeniz Teknik Üniversitesinden bölünme)
 12. Kayseri Üniversitesi (Erciyes Üniversitesinden bölünme)
 13. Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi
 14. Eskişehir Teknik Üniversitesi (Anadolu Üniversitesinden bölünme)
 15. Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Süleyman Demirel Üniversitesinden bölünme)
 16. Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (Afyon Kocatepe Üniversitesinden bölünme)

Yorum Ekle

4 Yorum

 • Bir kayseri üniversitesi personeli olarak, torpil konusunda daha bizi geçecek bir kurum yok 😀 bu konuda iddialıyız. Bizim oraya 50 buçuk KPSS puanıyla alımlar yapıldı 😀 😀 kime ne anlatıcan a

 • Bu ilanda bir gariplik göremiyorum haritacı aranıyor diyor. DRONE kullanması bundan kaynaklı olabilir.

  1
  3