Haberler Üni

YÖK Üniversitedeki Skandal da Delil Bulamadı

Hatırlanacağı üzere geçen hafta Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Süha Parlaktaş ve Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fikret Erdemir‘in makaleleri, yayın sahtekarlığı yapıldığı gerekçesiyle TÜBİTAK tarafından yayından kaldırıldığı haberi gündeme gelmişti.

ilginizi çekebilirRektör Yardımcısı ve Dekan Yardımcısının “Yayın Sahtekarlığı” yaptığı iddiası

Ne olmuştu?

İddiaya göre Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bekir Süha Parlaktaş ve Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Fikret Erdemir’in, duplikasyon yaptıkları TÜBİTAK tarafından tespit edilip, makaleler tekrar TÜBİTAK tarafından yayından kaldırılmış veya kısıtlama getirilmişti.


Akasyamhaber tarafından bugün tekrar manşete taşınan haberde, “Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Bu İsimleri Neden Koruyor” başlığına yer verildi.

“Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bekir Süha Parlaktaş ve Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Fikret Erdemir’in, yayın sahtekarlığı yaptıkları TÜBİTAK tarafından tespit edilmelerine rağmen bu isimlere idari görev verilmesinin kamu çıkarlarını tehlikeye sokup sokmadığı tartışmaya açıldı.” ifadelerini kullanan haber ajansı şu şekilde devam etti; “Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ndeki duplikasyon olayının ardından şimdi de yayın sahtekarlığı yapanlara üniversitede idari görevler verilmesinin kamu çıkarlarını tehlikeye sokacağı tartışmaları gündeme geldi…”

Haberi özetlemek gerekirse;

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bekir Süha Parlaktaş ve Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Fikret Erdemir’in, TÜBİTAK’a ait Turkish Journal of Medical Sciences dergisinde 2008 yılında yayınlanan “Effects of Omega-3 on Lipid Peroxidation and Antioxidant Enzymes in MK-801 Induced Schizophrenic Rat Testis” başlıklı makaleleri bilimsel yayın sahtekârlığı anlamına gelen “duplikasyon” olarak kabul edilerek TÜBİTAK tarafından yayından kaldırılmıştı.

YÖK, TÜBİTAK’ın somut delilini görmezden geldi

Türkiye’nin en güvenilir kurumlarından biri olan TÜBİTAK’ın ilgili Üniversitedeki ismi verilen kişilerce “yayın sahtekarlığı” yapıldığı ilan edilmesi ve somut delillerin sunulmasına rağmen, YÖK’ün üç sene sonra “kesin ve somut deliller bulunmadığı” yaklaşımı kafaları karıştırırken, YÖK işleminin hukuka aykırı olduğunu yönünde yapılan itirazı ise Ankara 23. İdare Mahkemesi haklı bularak YÖK’ün “yetkili kurul kararına dayanmayan” işlemin iptaline karar vermişti.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Bu İsimleri Neden Koruyor
akasyamhaber manşeti

Akasyamhaber’in yer verdiği diğer bilgiler ise şu şekilde;

İdari göreve getirildiler

Makalelerinde TÜBİTAK tarafından duplikayon tespit edilerek yayından kaldırılan yazarlarından Prof. Dr. Bekir Süha Parlaktaş, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi rektör yardımcılığına atandı.

Üstelik bu göreve hakkındaki duplikayon ihbarından sonra getirildi.

Makalenin yazarlarından Prof. Dr. Fikret Erdemir, dokuz yıldırı Tıp fakültesi dekan yardımcısı olan Fikret Erdemir, ihbarı yapıldığında da dekan yardımcısıydı, yargı kararının ardından dekan yardımcılığına yeniden atandı.

Altı yazarı bulunan makalenin, yazarlarından,

Prof. Hüseyin Özyurt (675 Nolu KHK) ve Prof. Hasan Erdoğan (672 Nolu KHK) ile 15 Temmuz sonrasında, YÖK işlemiyle meslekten ihraç edildi.

Hüseyin Özyurt, FETÖ’nün “kaymakamlar imamı” olduğu iddiasıyla yargılandı, 10 yıl 6 ay hapis cezası aldı. İtirafçı oldu.

Yazarlardan Kaymakamlar İmamının eşi Prof. Birsen Özyurt, anabilim dalı başkanlığı görevinden alınmış, FETÖ/PDY kapsamında adli soruşturma geçirdi.

YÖK Başkanlığının soruşturmayı gerekli görmeyerek koruduğu makalelerinde TÜBİTAK tarafından duplikayon tespit edilerek yayından kaldırılan yazarların bir kısmının örgüte aidiyeti, YÖK’ün meslekten ihraç kararıyla da tescil edilmiş oldu.

YÖK’e ihbar 15 Temmuz öncesinde yapılmıştı

Sahtekarlığı yapan yazarlardan üçüne 15 Temmuz Hain darbe girişiminden sonra FETÖ/PDY kapsamında işlem yapıldı.

Yazarlardan biri örgütün kaymakamlar imamı olduğu gerekçesiyle 10 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

Yazarlardan bir kısmında FETÖ aidiyeti YÖK’ün ihraç ve Ağır Ceza Mahkemesinin hapis cezası kararı olmasına, YÖK FETÖ mensuplarını koruyan bir karar alarak herkese açık ilanı görmezden gelip  “Prof. Dr. Birsen Özyurt, Prof. Dr. Fikret Erdemir, Prof. Dr. Bekir Süha Parlaktaş, Prof. Dr. Hüseyin Özyurt, Prof. Dr. Hasan Erdoğan ve Prof. Dr. Ayten Tüskkanı Tunç’un beraber yazdıkları bir makalede duplikasyon yapıldığına ilişkin iddianız ile ilgili olarak; şikayet edilenler hakkında her türlü şüpheden uzak kesin ve somut deliller bulunmadığından, yapılacak bir işlem olmadığı” yönünde işlem tesis etmesi Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Rektörlüğünü de cesaretlendirdi ve adı geçen yazarları ödüllendirir gibi idari görevlere yükseltti.

Bu haber KampüsBlog kullanıcısı tarafından oluşturuldu. Sende kendi haberini oluştur ve paylaş!

Yorum Ekle

1 Yorum

  • Yayın birçok yerde halen durmakta. Denildiği gibi “DUPLIKASYON” söz konusu olsaydı o zaman diğer yerlerdeki de kaldırıldı. En azından yazar kendi kaldırırdı.