Haberler Özel İlan Üni

YÖK Üniversitedeki Usulsüzlüklere Neden Dur Diyemiyor?

Her zaman oluyor olsa da özellikle son zamanlarda üniversitelerde usulsüzlükler çok fazla artmaya başladı. Birçok üniversitenin rektör ve rektör yardımcıları torpil yapma seviyesini skandal boyutlara çıkararak Kişiye Özel İlanlarla üniversite kadrolarını kendi yakınlarıyla doldurmaya devam ediyor. Bu durumda da ne sınav puanlarının ne de diğer niteliklerin veya yeterliliklerin bir önemi olmayıp üniversiteler özel şirket havasında yönetiliyor.

Aynı üniversitenin, aynı rektörün defalarca usulsüz alımlar yapması ve buna YÖK’ün müdahale etmemesi “YÖK Üniversitedeki Usulsüzlüklere Neden Dur Diyemiyor?” veya “dur demiyor?” sorularını gündeme getiriyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’nun tanımında “1982 Anayasası’nın 131. maddesi esasında; Yükseköğretim kurumlarının öğretimini planlamak, düzenlemek, yönetmek, denetlemek, yükseköğretim kurumlarındaki eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma faaliyetlerini yönlendirmek bu kurumların kanunda belirtilen amaç ve ilkeler doğrultusunda kurulmasını, geliştirmesini ve üniversitelere tahsis edilen kaynakların etkili bir biçimde kullanılmasını sağlamak ve öğretim elemanlarının yetiştirilmesi için planlama yapmak maksadı ile kurulmuş olan kurum. Anayasa’ya göre; Kurulun teşkilatı, görev, yetki, sorumluluğu ve çalışma esasları kanunla düzenlenir.” ifadeleri yer alıyor normalde…

Üniversiteler denetimden uzak mı?

Üniversiteler denetleniyor olsaydı muhtemelen aynı kişiler veya kurumlarca birbirini yineleyen usulsüzlükler defalarca yapılmazdı.

Eğer üniversiteler denetlendiği halde bu usulsüzlükler yapılıyorsa da, bu durumda usulsüzlüklere göz yumuluyor yorumları ortaya çıkıyor.

Pamukkale Üniversitesi‘nin yapmış olduğu son skandal olay ile birlikte üniversitelerdeki denetimsizlik veya göz yumma tekrar gündeme geldi.

Ne olmuştu?

Pamukkale Üniversitesi, 7 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan ilanla akademik personel alımına çıktı. Listenin 7’nci sırasında Dil Öğretimi Uygulama Ve Araştırma Merkezi’ne (PADAM) alınacak öğretim görevlisinin özellikleri hayli dikkat çekti. Sınava tek kişi katılmaya hak kazandı, o kişi de rektör Bağ’ın eşi D.B. oldu.

ilginizi çekebilirRektör eşini üniversitede yükseltmeye devam ediyor

Yine Pamukkale Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ daha önceki yıllarda eşini Enstitü Sekreteri olarak üniversiteye atamıştı. Aynı rektörün son ilanla yine eşini öğretim elemanı yapma girişimi “Rektör eşini üniversitede yükseltmeye devam ediyor” başlıklarının atılmasına neden olmuştur.

ilginizi çekebilirRektör, öğretmen eşini Enstitü Sekreteri olarak atadı

Bu usulsüz alımlar veya üniversitelerde yaşanan diğer usulsüzlükler sadece Pamukkale Üniversitesi için olmayıp neredeyse birçok üniversite için geçerlidir. Özellikle yeni kurulan üniversitelerin çoğunda bu gibi usulsüzlüklere daha fazla rastlanmaktadır.

ilginizi çekebilirAtatürk Üniversitesi, Üniversite Değil Aile Şirketi – Eş Dost Üniversite Kadrosunda

ilginizi çekebilirYeni kurulan Üniversitelerdeki kadrolar usule aykırı ilan ediliyor

ilginizi çekebilirKayseri Üniversitesi KPSS’den 50 Puan Alanı Kişiye Özel İlanla Memur Yaptı

4.5/5 - (2 votes)

Yorum Ekle