Haberler Özel İlan Üni

YÖK’ün Uyarısına Rağmen “Kişiye Özel İlanlarda” Değişiklik Yapılmıyor

Son zamanlarda Türkiye’de ki Üniversiteler tarafından çıkarılan kişiye özel ilanlara tepkiler artmaya başladı. Konuyla ilgili YÖK‘ün bir uyarısı da oldu, fakat Üniversiteler tarafından YÖK uyarısı dikkate alınmayarak (Anayasanın eşitlik ilkesine ve 2.547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’na aykırı olmasına rağmen) kişiye özel ilanlar çıkarılmaya devam ediliyor.

Kadro alımlarında Türkiye’de ki Üniversitelerin en büyük sorunlarından biri olan kişiye özel ilan, YÖK’ün tüm uyarılarına rağmen aynı şekilde devam ediyor.

Şikayetlerin artmasıyla YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığı konuyla ilgili uyarıcı bir yazı paylaştı. Kişiye özel çıkartılan ilanların “anayasanın eşitlik ilkesine ve 2.547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’na aykırı” olduğunu belirterek “Atama işlemlerinde rol alan yetkililer açısından idari ve cezai sorumluluklar doğuracaktır” denildi.

Denildi denilmesine ama YÖK’ün uyarısı Üniversiteler tarafından ciddiye alınmadı!

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da, akademik ilanlardaki ek ölçütlerin “Kişiyi tanımlamaya yönelik, akademik rekabeti engelleyecek nitelikte” olduğu gerekçesiyle dava açılması durumunda yargının tayin işlemlerini iptal edeceğini belirtti.

Daha önceki örnekler;

  • l Artvin Çoruh Üniversitesi ‘Hukuk veya işletme mezunu fitness antrenörü arıyoruz’ dedi.
  • l Ö. Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin verdiği doçent ilanına başvuru için “Şalgamda laktik asit bakterileri alanında çalışmalar yapmak” şartı getirdi.
  • l Karabük Üniversitesi, tarih bölümünde ‘Balkanlarda madencilik üzerine çalışıyor olmak’ gibi sıra dışı bir şart koydu.
  • l Gaziosmanpaşa Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi için alınacak doçent için “Alevilik üzerine çalışmaları olmalı” dedi.
  • l Şırnak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi için verilen ilanda “Arap dili ve belagati alanında Doktora yapmış olup İbn Ebi Zemenin ve Tefsiri konusunda çalışmış olmak” gibi adeta kişiye özel referanslar içeren ek şartlar sıraladı.
4.3/5 - (6 votes)

Yorum Ekle